FrancieCSX

FOTOGALERIE:

V září 2019 jsme se s našimi profesorkami Juřičkovou, Kadukovou a Žabovou vydali poznávat severní část Francie, především Normandii a Bretaň. Po 21. hodině jsme vyjeli z Prahy a čekal nás noční transfer. Našimi prvními zastávkami byla v neděli městečka Amiens a Rouen. V pondělí jsme ráno navštívili malebnou zátoku Etrétat, odpoledne přístav Honfleur a město Caen. V úterý jsme se po ranní návštěvě přímořské vesničky Arromanches přesunuli k památníku obětí z druhé světové války, zájemci mohli sejít ke známé pláži Omaha beach. Po přesunu naše skupina zhlédla ještě Mont Saint Michel, třetí nejnavštěvovanější památku v celé Francii. Středa byla pro většinu z nás nejhezčím dnem zájezdu, dostali jsme 2hodinový rozchod v historickém centru dalšího přímořského města St Malo. Poté jsme se přesunuli na Cap Frehel, kde nás čekala několikakilometrová cesta po vřesovém útesu, ze kterého byl i přes velký vítr nádherný výhled. Ve čtvrtek jsme navštívili poloostrov Quiberon, jehož pobřeží bylo obaleno schránkami přílipek. Poslední den, pátek, jsme téměř celý strávili v autobusu, protože jsme již jeli směrem domů. Stihli jsme si ještě prohlédnout města Chartres a Remeš, kde byly nádherné veliké katedrály, stejně jako v Amiens a Rouen první den. Noc jsme strávili v autobuse a v 6 hodin ráno jsme úspěšně dojeli zpět do Prahy.

Moc děkujeme všem profesorkám, že nám umožnily tento velmi vydařený zájezd absolvovat. Celý týden panovala báječná atmosféra a všichni jsme byli spokojení.

Napsala Jana Krůtová, 4.C

V podvečerních hodinách dne 14. září odjely třídy S, X a C na zahraniční zájezd do Francie. Doplněny třemi sympatickými profesorkami. Během bezmála dvanáctihodinového nočního přejezdu do městečka Amiens byla nabrána paní průvodkyně dokonale znající Francii a tamní kulturu.

V Amiens si výletníci udělali krátkou procházku po historickém centru, jemuž dominovala překrásná katedrála Notre Dame a části města nesoucí název malý Amsterdam. Po sluncem zalitém Amiens následoval přesun do Rouen. Hlavní město Normandie pyšnící se největší katedrálou ve Francii bylo také prvním místem, kde Opatovští trávili noc.

Druhý den započal brzkým ranním výjezdem do Etretatu nacházejícím se na samém pobřeží Atlantiku. Sluníčko vystřídalo pro tuto přímořskou lokaci typické mírné mrholení a slabý deštík. O to tematičtější návštěva Etretatu a jeho krásných bílých útesů byla! Mírně navlhlí se vraceli studenti do autobusu s myšlenkami upřenými na další destinaci jejich cesty, jíž bylo Caen. Do města vstupovali našinci pod opět sluncem zalitým nebem. Po dlouhé procházce moderní a čistou metropolí byl na plánu už pouze nocleh v hotelu. Po takto vyčerpávajícím dni nebylo studenta, který by odpočinek neuvítal.

Třetí den v zemi vína a sýrů by se dal možná považovat za ten snad tématicky nejkrásnější. Započal výletem na pláž Omaha. Tak se stalo, že byť jen na pár hodin, se ocitli žáci na území Spojených států amerických. Z tohoto místa na nás přímo dýchla historie pro nás nepříliš vzdálená. Navštívili jsme pietní místo s tisíci kamennými kříži připomínající oběti vylodění v roce 1944. V mírné depresi jsme se přesunuli na dominantu severozápadní Francie a druhé nejnavštěvovanější místo celé země, Mont-Saint-Michel! Přílivový ostrov s klášterem zapsaný na seznamu UNESCO by se dal popsat přesně jako to místo, kde krása střídá nádheru. Po dalším vyčerpávajícím dni nepřipadalo v úvahu již nic jiného než odpočinek na hotelu.

Den čtvrtý se nesl v duchu návštěvy přímořských destinací. První zastávkou bylo hradbami obehnané St. Malo. Počasí opět vyšlo na jedničku, a tak se pár odvážlivců nebálo zajít se vykoupat do moře. Po dopoledni stráveném ve městě nesoucím jméno po velšském mnichovi vydala se Opatovská skvadra  na útesy Cap Frehel. Zde byla v plánu bezmála šestikilometrová procházka po krásné vřesy oplétané cestě až k přilehlému majáku. Krásný výhled po celou cestu byl jeden z mnoha benefitů příjemného odpoledne.

Předposlední den zavedl studenstvo na samotný jih Bretaně na poloostrov Quiberon, do typické rybářské vesnice. Po obědě byla projížďka turistickým vláčkem po Carnacu a jeho megalitických památkách více než vhodná. Den pátý by se tedy dal popsat jako spíše odpočinkový.

Sedmý den přinesl prohlídku města Chartres a jeho památek. A dlouhý transfer do Remeše, konečné zastávky této podivuhodné výpravy. Poslední možnost nakoupit sýry, bagety, oblečení, či snad víno pro rodiče. Teď už se očekával jenom noční přejezd do Prahy.

za studenty Václav Rác – 7. S