anglieaneb "Od nultého poledníku až do nebes Londýnského Oka"

Za odhalením tajů jihozápadní Anglie a Walesu se v termínu 16.- 22. června vydalo 40 studentů napříč téměř všemi ročníky. Co společně poznali a navštívili, co zažili a čím si museli projít, se dozvíte hned v následujících řádcích.

Nejprve studenti čelili noční jízdě autobusem přes Německo a Belgii. Ve Francii je čekala ranní kontrola a cesta trajektem do Anglie. Program se s ničím a s nikým nepáral, hned po pár hodinách už studenty čekala první várka poznávání: procházka k nultému poledníku v parku Greenwich, Tower Bridge, The Tower a procházka po finančním centru Londýna - The City. Výšlap do dómu katedrály Sv. Pavla, tedy 528 schodů tam a zpátky, studentům aklimatizaci příliš neusnadnil. Večer se studenti seznámili se svými hostitelskými rodinami a poprvé ochutnali anglickou domácí kuchyni. Druhý den se vydali více do přírody, navštívili Avebury, Stonehenge, West Kennet Long Barrow a Salisbury Hill. Třetí den studenti zavítali do Walesu, po Anglii již do druhé ze čtyř zemí Spojeného Království, a to nejen do jeho hlavního města Cardiffu, ale i do městečka Chepstow a opatství Tintern. Čtvrtý den měli studenti konečně možnost prozkoumat město Bath, ve kterém byli po celou dobu ubytovaní u rodin a které pro ně až do tohoto dne zůstalo neobjeveným. Mimo to navštívili i Glastonbury, údajné pohřebiště krále Artuše a skrýš Svatého grálu. Pátý, poslední poznávací den, zavedl studenty zpátky tam, kde celé anglické putování začalo - kam jinam, než do hlavního města, Londýna. Tam navštívili zbytek všech významných památek, které jim ještě na seznamu navštívených chyběly - Buckinghamský palác, Westminsterské Opatství, muzeum voskových figurín Madame Tussauds a na závěr samozřejmě i nepostradatelné obří vyhlídkové kolo London Eye. Pohled na Londýn z ptačí perspektivy symbolicky uzavřel celý náš výlet.

Ze zájezdu si studenti odváží mnoho krásných zážitků, nových přátelství, nového poznání, zkušeností a jazykových dovedností. Na své hostitelské rodiny jisto jistě ještě dlouho nezapomenou. Celým programem studenty, kromě talentované paní průvodkyně a velmi šikovných řidičů, provázely i jejich skvělé paní profesorky Strečková a Bauerová a v neposlední řadě i jeden odhodlaný mužský zástupce učitelského sboru, pan profesor Braňka. A my jim tímto moc děkujeme za to, že nám celý zájezd umožnili a užili si ho spolu s námi.

Monika Smiešková,

7.R