Je čtvrtek 12.10., a ačkoliv je teprve půl šesté ráno, já a většina mých spolužáků ze tříd T, U a Z postáváme na Hájích před Komunitním centrem Matky Terezy. Jedeme totiž na dvoudenní exkurzi k našim sousedům do Polska.

Na začátek nás čekaly ty vážné a nejpodstatnější zastávky - koncentrační tábory Osvětim a Březinka. Pro mě to byl sakra mrazivý zážitek. Už před vstupem do prvního tábora - Osvětimi - jsem byla nervózní a do objektu se mi zaboha nechtělo. O to víc mě šokoval první dojem po vstupu do tábora; zlatavé slunce svítilo do stromů obsypaných podzimním listím a my, obklopeni několika dalšími skupinkami s průvodci, jsme si prohlíželi zvláštní prašné ulice a pravidelně vystavené domy z červených cihel. Na první pohled to tu totiž působilo v celku pěkně. O to ošklivější bylo zjišťovat, co se kde ve skuteč nosti d lo. Poslouchali jsme našeho průvodce a vstupovali do jednotlivých budov. Nejdříve jsme se dozvěděli, jakým způsobem byli lidé nuceni spát. Pak jsme viděli jejich zavazadla. Jejich fotografie. Jejich vlasy... Melancholie na nás všechny padala více a více, a když jsme na konci prohlídky procházeli krematoriem, já osobně jsem už raději místo, kde se nacházím, příliš nevnímala.

Po krátkém přejezdu jsme si prohlédli ještě děsivější Březinku. Oba tábory byly velice silným zážitkem, takže jsme všichni uvítali rozptýlení v podobě večerní návštěvy solného dolu Velička. Tímto 135 metrů hlubokým komplexem nás prováděla skvělá paní Renátka. Sdělila nám spoustu zajímavostí a pobavila nás osobitým pojetím prohlídky. Pak už nás čekal jen nocleh v hotýlku v blízkosti solných dolů.

Druhý den ráno jsme se po příjemné hotelové snídani vydali do Krakova. Tady nás Královským hradem na Wawelu provedla opět Renátka. Nahlédli jsme do Wawelské katedrály a zamířili dolů, do centra města. Zde jsme třikrát oběhli sochu Adama Mickiewicze (to abychom prošli u maturity), okoukli hradby a dostali rozchod! Během něho jsme mohli ochutnat polské dobroty, nakoupit suvenýry, prolézt kostely, vypít si hrnek čokolády v čokoládovně a zkrátka si prohlédnout krásné město a hurá domů (se zastávkou u Mc´Donaldu).

Ačkoliv bylo trochu větrno, počasí nám vyšlo krásně. Měli jsme silné i veselé zážitky a jsem si jistá, že si všichni výlet moc užili. Děkujeme!

Světlana Fleischmannová, 3.Z

Kontakt

Gymnázium Opatov Konstantinova 1500
149 00 - Praha 4

Ředitel: RNDr. Jan Peřina
Tel: 272 941 932

IČO: 49366629

Jídelna: 272 917 556
 

  Všechny kontakty

Partneři