Terezín Terezín

Ve dnech 24. 9. a 25. 9. navštívily třídy 4. T, 4. U a 4. Z bývalé židovské ghetto a Malou pevnost v Terezíně. Vzhledem k počtu studentů jsme byli rozděleni na dvě skupiny, které výlet absolvovaly v již zmíněných termínech. Naše cesta začala v pondělí/úterý brzy ráno na Hájích, kde jsme nastoupili do autobusu.

Do Terezína jsme dorazili přibližně po hodině a půl. Jako první jsme navštívili Muzeum ghetta, kterým nás prováděla moc příjemná paní průvodkyně. To se nacházelo v domě, kde byli za války ubytováni židovští chlapci. Zde jsme si mohli prohlédnout například dětské kresby nebo časopis, který tehdy chlapci vydávali. V něm si v té době lidé mohli přečíst nejen o událostech z ghetta, ale také různé příběhy a básničky.

Poté jsme společně s průvodkyní prošli městem. Navštívili jsme budovu, v níž byla vystavena umělecká díla, která v tehdejším ghettu vznikala. Mimo to jsme zde však mohli vidět také místnost, která byla zařízena přesně tak jako za druhé světové války. Prohlédli jsme si rovněž starou židovskou modlitebnu, nad kterou byl „luxusní pokoj“. Ten zmíněný „luxus“ spočíval  v tom, že ve dvou malých místnostech bydlelo „pouze“ pět mužů. Naší poslední zastávkou v ghettu bylo krematorium, což bylo pro spoustu z nás nejsilnějším zážitkem.

Po prohlídce města jsme zamířili do Malé pevnosti. Ta byla zbudována Josefem II., který tak chtěl zabránit vpádům nepřátelských vojsk. Za druhé světové války však nechvalně proslula jako věznice pražského gestapa. Zde nás prováděl velmi milý pán, který nám ukázal například vězeňské umývárny nebo ubikace.

Pro všechny to byl velmi poučný výlet. Myslím, že jsme si tím o něco víc přiblížili běžný život obyvatel Terezína v protektorátních časech.

 

Karolína Urbánková, 4. Z

Kontakt

Gymnázium Opatov Konstantinova 1500
149 00 - Praha 4

Ředitel: RNDr. Jan Peřina
Tel: 272 941 932

IČO: 49366629

Jídelna: 272 917 556
 

  Všechny kontakty

Partneři