GO
fotoGO

Ve středu 21. 9. se pár šťastlivců z maturitních ročníků K a J s paní profesorkou Krchovou dostalo na akademickou půdu Matfyzu (V Holešovičkách 2/747, 180 00 Praha 8), kde jsme měli jedinečnou příležitost zúčastnit se čtyř tematických přednášek.

Nejdříve nám na přednášce Astronomického ústavu UK vysvětlili hlavní příčiny eroze ve vesmíru - sluneční vítr a dopad mikročástic. Obě spojuje tavení povrchu, na který dopadnou. Poté nám představili několik teleskopů na Zemi i ve vesmíru. Například jsme se dozvěděli, že vesmírný dalekohled Jamese Webba stál 5x více než současně rozestavěný pozemský ELT (Extrémně velký teleskop) či zajímavý fakt, že většina nových teleskopů na Zemi se staví v Chile většinou v poušti Atacama kvůli malému světelnému znečištění, velké nadmořské výšce a velkému počtu slunečných dní.

Pod tajuplným názvem druhé přednášky Horror vacui na Katedře fyziky povrchů a plazmatu se skrývalo několik pokusů s vakuovou komorou. Úvodní pokusy jako nafukování rukavic nás nepřekvapily, avšak dosažení bodu varu a bodu tání v rozmezí několika sekund bylo ohromující.

Třetí přednášku o klimatických změnách na Katedře fyziky atmosféry považujeme za nejslabší. Kdyby nebylo zajímavých Gaussových křivek, tak odcházíme o nic chytřejší. Podle mého názoru se hlavní problém skrýval ve formě přednášky jakožto debaty.

V posledním cyklu na Katedře geofyziky jsme vypočítali magnetismus hliníku pomocí magnetu a hráli si s kompasem. V druhé části jsme zjistili něco málo o seismických měřících stanicích v Řecku, seismografech a zemětřesení v Japonsku.

Jsme vděčni za možnost navštívit vysokou školu a doufáme, že podobnou příležitost budou mít i jiné ročníky.

Napsal: Ondřej Hník