GO
fotoGO

Tým Hatalom z našeho gymnázia ve složení studentů loňských oktáv, Patrika Novotného, Jakuba Suchánka, Jakuba Zemana, Lukáše Völfla, Martina Vítka a Jana Janouška, se na jaře roku 2018 probojoval na evropské kolo soutěže CanSat, kterou pořádá Evropská agentura pro vesmírný rozvoj ESA.

V rámci této soutěže je třeba sestrojit model "satelitu velikosti plechovky", do něhož se umístí senzory teploty, tlaku atd. i s vysílačem. Tento "satelit" je vynesen raketou do výšky cca 1km a zde vypuštěn. Během pádu bržděného padáčkem měří různé údaje a dané hodnoty jsou vysílány na zem, kde jsou speciální anténou, v našem případě ručně vyrobenou, přijímány a zpracovány počítačem.

V létě 2018 jsme s týmem Hatalom reprezentovali naše gymnázium i naši republiku na finálovém kole soutěže CanSat 2018 na ostrově Santa Maria v Portugalsku. Během letového dnu se bohužel vyskytly technické problémy, let našeho "satelitu" se nezdařil podle našich představ a na medailová místa jsme  nedosáhli. Po návratu domů týmy zpracovávaly závěrečné zprávy, které měly shrnout a ohodnotit cíle mise. V našem případě bylo hlavním cílem prozkoumat podmínky života na exoplanetě obíhající kolem hvězdy Kepler 62. Odborníci z ESA posuzovali tyto zprávy na základě prezentace závěrů učiněných z naměřených dat, porozumění vědeckým i technickým principům a celkové práce před letem satelitu, během něho i po něm. 

Nyní, v lednu 2019, proběhlo vyhlášení nejlepších závěrečných prací a náš tým Hatalom získal ocenění za nejlépe zpracovanou závěrečnou zprávu!

 

"Their report was structured like a professional scientific research paper with a sophisticated written style."

 

Více na http://www.esa.int/Education/CanSat/

Lenka Vinklerová

FOTOGALERIE: