GO
fotoGO

Dne 13. 11. 2021 se část třídy J za doprovodu třídního učitele Petra Zajíce se svojí ženou vydala sázet stromy do blízkosti Památníku Vojna nedaleko Příbrami. Akci zorganizovala naše skvělá spolužačka Lada a vše zařídila a domluvila s organizací Sázíme budoucnost. Vůdce skupiny Lada zavelel: …v sobotu v 9:15 Smíchovské nádraží. Přesně! Ne všichni z šestnáctičlenné skupiny dorazili včas, ale naštěstí jsme i tak odjeli kompletní jedním autobusem. Oficiální zahájení celé akce proběhlo v 11 hodin přímo v areálu Památníku Vojna a byl zde i zasazen první strom, což byla lípa, potomek významné Masarykovy lípy. Mrazivé počasí nebylo moc příznivé a dlouhé stání u zahájení žádnému z členů výpravy neprospívalo, ale naštěstí organizátoři měli připravené dostatečné množství horkého čaje a samozřejmě i občerstvení, takže o zahřátí nebyla nouze.  Pak už bylo na čase dát se do práce. Alej svobody, s jejíž výsadbou jsme pomáhali, se nachází kousek vedle památníku. K prvnímu rozdělení skupiny došlo hned na začátku cesty k místu určení, kdy se část zastavila hned na začátku na údajně výborné dýňové polévce (bohužel se nedostalo na všechny). Zbytek skupiny pokračoval dál přímo k třem přiděleným stromům. Tedy spíš ke třem dírám v zemi, které teprve musely být námi zasypány zeminou. Díry byly minimálně jeden a půl metru hluboké. Většinu času jsme strávili zasypáváním a udupáváním zeminy, než jsme vůbec mohli nějaký strom zasadit. Tudíž nám akční bagrista, který díry vyhloubil, práci vůbec neulehčil... Nebojte, asi po dvaceti minutách se přidala první část skupiny posilněná polívkou, tedy kromě Vojty se Zdeňkem (nebo snad Tomášem?), kteří pomohli panu Vladimíru Kořenovi s výsadbou jeho stromu, na kterou by byl jinak úplně sám. Dobrotiví to chlapci. Práce naštěstí hřeje a po nějaké chvíli přehazování hlíny rýčem už nebylo ani potřeba tolika vrstev oblečení. I přes mnoho překážek a strastí, například nepoměru počtu (lidi > rýče), jsme vše zvládli a po třech hodinách práce bylo hotovo a zasazeno. Ke každému stromu jsme napsali věnování a vzkaz pro další generaci, čímž jsme celou náročnou výsadbu zakončili. Samozřejmě největší odměnou pro nás byla nakonec pochvala od pana Kořena. Spokojení a vyčerpaní jsme se vrátili zpět k památníku, kde na nás čekalo občerstvení v podobě baget nebo polévky (všechny možné, jen už ne dýňové). Posilnili jsme se a vyrazili na cestu zpět do Prahy.

V rámci celé akce bylo vysazeno 11 lip a 89 javorů a zúčastnilo se jí 400 dobrovolníků.  Výsadba devadesáti devíti stromů proběhla podél polní cesty z osady Vojna na osadu Zavržice. Stý strom byl symbolicky zasazen u samotného památníku. Novou cestu mohou využívat nejen místní, ale také turisté. Na polní cestu navazuje několik turistických tras, cyklotrasa a poutnická cesta Via Nova. 

Určitě pokud budete mít cestu kolem, tak se můžete dojít podívat na Alej Svobody, kde si třeba vzpomenete na Jéčko a projdete se kolem našich stromů. Neváhejte se někdy do podobné akce taky zapojit a pomoci s oživením naší krajiny! 

Napsala Ida Dvořáková, fotila Václava Zajícová

Fotogalerie na rajčeti: https://www.rajce.net/a17580529

 

sazení stromků s jéčkem